Dbaj o środowisko – wybieraj ekofilamenty! 0
Dbaj o środowisko – wybieraj ekofilamenty!

Dbaj o środowisko – wybieraj ekofilamenty!

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawiła, że druk 3D ewoluował do zupełnie nowej formy. Jakiej? Zrównoważonej, przyjaznej dla środowiska, ale jednocześnie wydajnej i efektywnej. Choć współczesne filamenty doskonale sobie z tym radzą, nie każdy materiał spełnia te standardy. Jak wybrać odpowiedni?

Włókno PLA – alternatywa przyjazna dla środowiska

Do druku 3D najczęściej wykorzystuje się dziś jeden z poniższych surowców:

  • PLA – poliaktyd;
  • ABS – kopolimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy;
  • PET-G – politereftalan etylenu (PET) modyfikowany glikolem (G);
  • ASA – akrylonitryl-styren-akrylan, następca ABS.

Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami, które musisz wziąć pod uwagę przed wyborem. Jeśli szczególnie zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, postaw na PLA. Materiał ten pozyskuje się głównie ze skrobi kukurydzianej, dzięki czemu podlega zarówno recyklingowi, jak i biodegradacji.

Dla porównania ABS wytwarzany jest z ropy naftowej, więc – jak nietrudno się domyślić – wypada znacznie gorzej pod względem dbałości o środowisko.

Włókno PLA cieszy się uznaniem na rynku druku 3D nie tylko dzięki swoim ekologicznym właściwościom. Materiał cechuje się też łatwością w obróbce i nie wypacza się w stopniu takim jak ABS. Jako że przy jego użyciu drukuje się w stosunkowo niskich temperaturach, korzystnie wpływa też na zużycie energii podczas pracy drukarki.

Wybierz biodegradowalne filamenty

Biodegradowalne włókna służą nie tylko do drukowania dekoracyjnych wydruków i prototypów. Chociaż PLA nie ma wysokiej wytrzymałości mechanicznej, jego właściwości (m.in. właśnie biodegradowalność) i szeroki wybór kolorów z nawiązką rekompensują tę kruchość.

Jakie ma to znaczenie? Spore, ponieważ rozkład surowców biodegradowalnych nie uwalnia substancji chemicznych, które są trujące dla naszej planety.

Jeśli szukasz filamentów do druku części mechanicznych, komponentów do drukarek lub innych produktów o dużej wytrzymałości, zdecyduj się na jedną z mieszanek PET-G. Są one wytrzymalsze niż poliaktyd, a przy tym łatwo poddają się recyklingowi.

Kup włókno z recyklingu

Czy wiesz, że masz możliwość zakupu filamentu wykonanego z materiału pochodzącego z recyklingu? Wytwarza się go ze skrawków plastiku, butelek, a nawet wydrukowanych w 3D projektów, które nie znalazły zastosowania. Wszystko to jest mielone na proszek lub przerabiane na granulki, a następnie przepuszczane przez specjalną maszynę, która z powrotem zmienia odpadki w zdatne do użycia włókna.

Filament z recyklingu nie ustępuje jakością innym włóknom! Różnica tkwi głównie w kwestiach ekologicznych. Produkcja tworzyw sztucznych generuje wysokie koszty – zarówno te finansowe, jak i środowiskowe. Stosując takie filamenty, nie dołożysz do tego procesu kolejnej cegiełki.

Seria Fiberlogy R – ekologia i wydajność

Polski producent Fiberlogy wyszedł naprzeciw dzisiejszym standardom ekologicznym, tworząc filamenty z linii R. Głównym założeniem było tu zaprojektowanie włókna, które nie tylko stanie na wysokości zadania w każdej sytuacji, ale także zminimalizuje negatywny wpływ druku 3D na środowisko.

By osiągnąć ten efekt, firma postawiła na surowce, które pochodzą wyłącznie z recyklingu. Proces pozyskiwania tych materiałów przebiega pod ścisłą kontrolą ekspertów od jakości. Dzięki temu masz pewność, że filamenty Fiberlogy R są wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

To wydajne i ekologiczne włókno świetnie sprawdzi się przy druku zabawek, gadżetów, dekoracji, a nawet elementów biżuterii!

Postaw na ekologię

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z ekologicznym drukowaniem? Dobrym wyborem będzie biodegradowalny i łatwy w użytku poliaktyd (PLA). Kupuj go od firm, które produkują swoje włókna z surowców pochodzących z recyklingu, np. spod szyldu polskiej marki Fiberlogy.

Druk 3D to niesamowita technologia, ale jeśli ma mieć przed sobą realną przyszłość, musimy uczynić go przyjaźniejszym dla środowiska. Na szczęście możesz zacząć już od dziś. Oszczędzaj energię i wybierz ekologiczne filamenty z serii Fiberlogy R!

Komentarze do wpisu (0)

Wyszpulowane dla Ciebie
Żywica Elegoo Standard 1L
Żywica Elegoo Standard 1L
189,99 zł
Żywica Elegoo ABS like 1L
Żywica Elegoo ABS like 1L
189,99 zł
Devil Design ABS +
Devil Design ABS +
79,50 zł
Fiberlogy CPE HT - transparentny
Fiberlogy CPE HT - transparentny
139,11 zł
szt.
Everfill PLA
Everfill PLA
68,65 zł
Fiberlogy Easy PET-G
Fiberlogy Easy PET-G
73,49 zł
Devil Design PET-G
Devil Design PET-G
79,50 zł
Devil Design PLA
Devil Design PLA
79,48 zł
Fiberwood
Fiberwood
139,99 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl